Age of Empires IV już dostępne! Godna kontynuacja kultowej serii?

Age of Empires IV już dostępne! Godna kontynuacja kultowej serii?

Każdy fan gier strategicznych pamięta z młodzieńczych lat części serii Age of Empires. Zaczynając od jednego budynku i grupy mieszkańców, zbieraliśmy surowce za pomocą których rozwijaliśmy swoje imperium mając do wyboru przeróżne cywilizacje. Przechodząc do kolejnych epok rozbudowywaliśmy swoje terytorium i rekrutowaliśmy armię dzięki której toczyliśmy wojny z przeciwnikami. Czy nowa część będzie godna swoich poprzedników?

Age of Empires IV zaoferuje nam wiele nowości z których fani strategii na pewno będą zadowoleni. Rozgrywkę będziemy mogli wygrać nie tylko dominując swoich przeciwników militarnie lub budując i broniąc cudu świata cywilizacji jaką wybraliśmy. Twórcy dodali możliwość zwycięstwa religijnego które możemy osiągnąć po przejęciu świętych miejsc rozmieszczonych po mapie (nawiązanie do Sid Meier’s Civilization).

Jednostki można ustawiać na murach i bramach co pozwoli na efektywniejszą obronę, a same w sobie będą otrzymywać mniejsze obrażenia (nawiązanie do Twierdzy Krzyżowiec). Następną możliwością dla wojsk jest tryb skradania się, dzięki któremu będziemy mogli niezauważeni przedostać się przez lasy. Podział epok na cztery pozostaje taki sam ale awans uzyskujemy za zbudowanie specjalnej budowli cywilizacji.

Perełkami są cztery całkowicie nowe cywilizacje – Święte Cesarstwo Rzymskie, Sułtanat Delhijski, Dynastia Abbasydów i Ruś (Chiny, Anglia, Mongołowie, Francja pozostaje z wcześniejszej części) oraz tryb kampanii zawierający cztery wątki fabularne – Kampania Normandii, Wojna 100-letnia, Imperium Mongolskie i Powstanie Moskwy.

Producentem gry jest studio Relic Entertainment (Warhammer 40,000: Dawn of War, Company of Heroes, Homeworld) i zespół World’s Edge odpowiedzialny za remastery części drugiej oraz trzeciej. Promocją i wydawnictwem tytułu zajął się Xbox Game Studios. Cena za grę wynosi 214,99zł, niestety w nowej odsłonie nie pojawi się polska wersja językowa.

Jak wam się podoba nowa część Age of Empires? Czy powrócicie do budowania swoich cywilizacji i rozwinięcia ich do wielkości imperium godnego przetrwania tysiącleci? Do zobaczenia na polu bitew w średniowiecznej Europie!