Unity 6 zostało zaprezentowane! Szykuje się poważna konkurencja dla Unreal Engine 5

Unity 6 zostało zaprezentowane! Szykuje się poważna konkurencja dla Unreal Engine 5
Spis treści:

Unity, twórca popularnego silnika do tworzenia gier, zaprezentował najnowszą wersję swojego silnika, Unity 6. Premiera jest planowana na przyszły rok. Nowe narzędzia są oparte na sztucznej inteligencji mają zaoferować programistom liczne ułatwienia w tworzeniu gier.

W ramach konferencji dla programistów "Unite 2023" firma przedstawiła pierwszy zarys nadchodzącego silnika. Zgodnie z obietnicami przedstawicieli, Unity 6 ma przynieść istotne poprawy wydajności i znacząco przyspieszyć rozwój gier wieloosobowych.

To, na co silnik jest zdolny, zostało zaprezentowane w około półtora minutowym demo. „Fantasy Kingdom” przedstawia, królestwo w klasycznym środowisku fantasy. Z wieloma średniowiecznymi budynkami i niezliczonymi mieszkańcami, którzy krzątają się po ulicach. Demo pozwala już przewidzieć, jak gry mobilne, ale także gry na konsole i PC, mogą skorzystać z Unity 6.

“Ważnym elementem dema są Adaptive Probe Volumes (APVs), które zapewniają bardziej realistyczne i naturalne scenariusze oświetleniowe“, informuje Unity. „GPU Resident Drawer, GPU Occlusion Culling oraz Spatial-Temporal Post-Processing (STP) umożliwiają optymalizacje oparte na sprzęcie i dodatkowe zwiększenie wydajności.“

Unity 6 będzie również obsługiwać zupełnie nowe tło graficzne WebGPU. Gry stworzone przy użyciu tego silnika będą mogły działać wszędzie w sieci. Zarówno w aplikacjach, jak i w przeglądarce.

Nowe narzędzia do sztucznej inteligencji również pojawią się w nowej wersji. Mają być łatwe w użyciu, a jednocześnie dostarczać przekonujące rezultaty. Unity zwraca uwagę, aby narzędzia pochodziły tylko z „odpowiedzialnych źródeł“. Oznacza to w praktyce, że modele powinny być trenowane najchętniej własnymi danymi, a nie przez osoby trzecie. Narzędzia sztucznej inteligencji mają za zadanie ułatwić pracę deweloperom, ale nie zastąpić ich całkowicie. Kreatywność „twórcy“ nadal ma pozostać w centrum uwagi.

Dla firmy premiera Unity 6 to dobra okazja do pojednania się z deweloperami. We wrześniu ogłoszono bowiem, że firma planuje przeprowadzić rewolucję w systemie płatności, co wywołało wiele niezadowolenia. Krytyka była tak silna, że Unity musiało się wycofać po zaledwie kilku dniach.

b47

Największa leniwa buła