Studio Bloober Team nagrodzone Paszportem POLITYKI w kategorii Kultura Cyfrowa

Studio Bloober Team nagrodzone Paszportem POLITYKI w kategorii Kultura Cyfrowa
Spis treści:

We wtorek, 9 stycznia 2018 r., w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się jubileuszowa, 25. gala Paszportów Polityki, jednej z najbardziej prestiżowych i miarodajnych nagród dla twórców kultury w naszym kraju. W kategorii Kultura Cyfrowa za rok 2017 Paszport otrzymali twórcy gier należący do ekipy krakowskiego studia Bloober Team – Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko. Ich ostatnie dzieło, cyberpunkowy horror „Observer” osadzony głęboko w polskich realiach i doceniony przez krytyków oraz graczy na całym świecie, kapituła nagrody doceniła za „imponującą, śmiałą wizję artystyczną i jej efektowną realizację”.

W oficjalnym ogłoszeniu laureata zwraca się uwagę na umiejętne godzenie przez Bloober Team ambicji twórczych z wymogami i specyfiką rynku, który nie jest przychylny produkcjom niezależnym i nie posiadającym ogromnych budżetów marketingowych. Chwali się dojrzałość krakowskiego developera w dokonywaniu wyborów, które przyniosą grze medialny rozgłos, lecz jednocześnie stanowią dla niej artystyczną wartość dodaną – jako przykład wymieniono „znakomite decyzje obsadowe” w grze „Observer”, gdzie wiodące role przypadły Rutgerowi Hauerowi, legendarnemu dla kina gatunkowego i science-fiction amerykańskiemu aktorowi, oraz jednemu z najbardziej utalentowanych polskich aktorów, Arkadiuszowi Jakubikowi.

Zdjęcia: Tygodnik Polityka.

To ogromne wyróżnienie jest dla nas niezmiernie ważne, bo potwierdza słuszność kierunku, który obraliśmy jako twórcy gier. Mimo początkowych porażek i głosów sugerujących, że powinniśmy zająć się popularnymi gatunkami lub zróżnicować nasze portfolio, to jednak nasz wybór okazał się słuszny. Postanowiliśmy skupić się na produkcji narracyjnych gier premium, horrorów psychologicznych, będących indywidualnymi doświadczeniami w trybie single player. I to okazało się kluczem do sukcesu na światowym rynku – mówi Piotr Babieno, Prezes Bloober Team. – W naszych produkcjach często odwołujemy się do polskich motywów, znanych z kultury i realiów – to też nam odradzano, a jednak okazało się, że jest to ciekawe dla zagranicznych odbiorców! Paszport POLITYKI, choć odbierany był przez trzech naszych twórców, to ukoronowanie pracy doskonałego zespołu liczącego niemal 70 osób. Zespołu, który razem, jako Bloober Team, jest obecnie najbardziej rozpoznawalną grupą twórców gier zajmujących się horrorem psychologicznym – gotową, by zaskoczyć i zszokować naszych fanów kolejnymi, nadchodzącymi produkcjami.

Paszport POLITYKI dla Bloober Team ma też szczególne znaczenie i wartość, ponieważ to dopiero druga edycja nagrody, w której istnieje kategoria Kultura Cyfrowa, stworzona specjalnie, by docenić polskie dokonania w kategorii gier oraz nowych mediów. Uhonorowanie krakowskiego developera pokazuje więc, że w oczach krytyków i znawców kultury jest obecnie czołowym zespołem polskich twórców, którzy przyczyniają się do promocji artyzmu w branży gier komputerowych i wideo.

Mimo że premiera „Observer” miała miejsce niedawno, bo w sierpniu 2017, Bloober Team nie zwalnia tempa i rozwija się w kierunku nowych platform sprzętowych i możliwości, które oferują. Już w pierwszym kwartale bieżącego roku ekskluzywnie na konsolę Nintendo Switch ma się ukazać „Layers of Fear: Legacy” – horror psychologiczny oparty na doskonale przyjętej marce.