Gry symulacyjne – dlaczego warto w nie zagrać?

Gry symulacyjne – dlaczego warto w nie zagrać?
Spis treści:

W dobie nowoczesnych komputerów dedykowane na nie gry cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeden z gatunków tej cyfrowej rozrywki- symulatory (np. Euro Truck Simulator 2), mają ogromny potencjał nie tylko rozrywkowy, ale i edukacyjny. I nie chodzi tu wcale o edukację dzieci, a o rozwój swoich kompetencji zawodowych.

Nie tylko Euro Truck Simulator 2

Dla niewtajemniczonych warto wyjaśnić, że symulacje to grupa gier, których zadaniem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie pewnych czynności (zarówno prawdziwych, jak i fikcyjnych). Ten rodzaj rozrywki cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza dzięki swojej różnorodności. Mnogość możliwości pozwala na to, by każdy znalazł tu coś dla siebie.

Na rynku dostępne są symulacje lotów, wszelkich pojazdów, wędkowania, gotowania, a nawet… codziennego życia. Gracz może więc wcielić się tu w kierowcę pojazdów, z którymi nie spotyka się na co dzień (np. czołgów lub ciężarówek jak w grze Euro Truck Simulator 2), przeżyć niecodzienne sytuacje społeczne lub potrenować prowadzenie przedsiębiorstwa.

Co mają w sobie takie gry jak Euro Truck Simulator 2?

Przy tworzeniu gier symulacyjnych często biorą udział profesjonaliści z danej dziedziny, którym konkretna gra zawdzięcza bogatą ilość detali i doskonałe odbicie rzeczywistości. Graczom pozwala to na poszerzenie wiedzy z danej sfery lub nabycie nowych umiejętności, których podpatrzenie w rzeczywistości niewirtualnej nie byłoby takie proste.

 

Wszystkie te cechy sprawiają, że gry symulacyjne doskonale wpisują się w kanon nauki przez zabawę. Ich największym atutem, poza dostarczaniem rozrywki jest również możliwość sprawdzenia siebie w różnych sytuacjach, w kontrolowanych przez grę warunkach. Nic więc dziwnego, że symulacje z prostych gier stały się rozgrywkami bardziej skomplikowanymi, a potencjał ich grywalności coraz częściej wykorzystywany jest na rynku pracy.

Można śmiało powiedzieć, że z symulatorów korzystają dziś nie tylko wykwalifikowani piloci samolotów, ale także pracownicy różnych szczebli międzynarodowych korporacji.

Symulacje w służbie biznesu

Gry symulacyjne są obecnie najchętniej wykorzystywane w branży HR. Symulacje mogą stać się bowiem doskonałym narzędziem rekrutacyjnym i szkoleniowym. Odpowiednio napisane programy pozwolą na sprawdzenie kompetencji poszczególnych kandydatów, robiąc to w interesującej i nowoczesnej formie.

To również świetna szansa dla już zatrudnionych, by sprawdzić się w różnych sytuacjach pracowniczych i potrenować pożądane umiejętności takie jak np. kreatywność, asertywność czy umiejętność podejmowania decyzji i mierzenie się z ich konsekwencjami. Warto przy tym zaznaczyć, że prowadzenie szkoleń w formie gier ma ogromny potencjał motywacyjny – ciekawa forma przekazywania wiedzy wpływa na wzrost zaangażowania pracowników w proces uczenia się, a kojarzenie symulacji z zabawą gwarantuje łatwiejszą i przyjemniejszą naukę.

Warto więc przyjrzeć się grom symulacyjnym i sprawdzić, czy ich nośna forma nie przyda się w rozwoju naszego przedsiębiorstwa. Ciekawy pomysł i przemyślana realizacja sprawią, że symulatory staną się nie tylko źródłem rozrywki, ale też wiedzy i niezapomnianych przeżyć.

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.