Jaki wybrać hosting dla bloga?

Spis treści:

Blog można prowadzić na jednej z darmowych platform, które dają taką możliwość, jednak tych jest coraz mniej. Jednocześnie tego typu platformy stawiają wiele ograniczeń, właśnie dlatego lepiej postawić na własną domenę i hosting WWW. Oczywiście pod nowego bloga nie trzeba inwestować w serwer VPS, a tym bardziej serwer dedykowany. Wystarczy hosting współdzielony. Pytanie jednak, jaki hosting pozwoli bez żadnych komplikacji prowadzić taką stronę?

Hosting dla bloga – co jest istotne?

Blog, który dopiero założysz, niemający jeszcze żadnych odwiedzających, tak naprawdę nie stawia hostingowi żadnych szczególnych wymagań. Jeśli tylko wybierzesz sprawdzonego dostawcę usługi, to wszystko powinno działać bez żadnych komplikacji. Jak wybrać hosting na bloga i na co zwracać szczególną uwagę?

  • Możliwość darmowego testu – nie warto płacić za usługę, której nie możesz wcześniej przetestować. Co jeśli interesuje cię oferta, która nie daje takiej opcji? Zrezygnuj z niej – na rynku znajdziesz sprawdzone hostingi, z dobrymi opiniami, które możesz sprawdzić za darmo. Przykład? Choćby Az.pl. To bardzo tani hosting, który jest dostępny w pierwszym roku już za mniej niż 10 zł – tyle wynosi promocyjna opłata za 12 miesięcy. Pamiętaj o odpowiednim wykorzystaniu tego testu – sprawdź, jak działa BOK, oceń również, jak działają założone na tym hostingu strony internetowe.
  • Instalator WP – hosting może mieć w ofercie instalator aplikacji, dzięki któremu założenie strony WWW nie będzie wymagać od ciebie żadnej wiedzy, a zajmie dosłownie chwilę. W ramach takiego instalatora możesz łatwo założyć wiele różnych stron, ale jeśli myślisz o blogu, to zapewne wystarczy ci WordPress, czyli najpopularniejszy CMS na świecie, który z założenia miał służyć właśnie prowadzeniu blogów. Dzięki WP możesz korzystać z setek darmowych wtyczek i szablonów, co umożliwi ci stworzenie strony zgodnej z twoimi oczekiwaniami.
  • Liczba domen – w dalszym ciągu możesz trafić na hosting, który pozwoli ci dodać zaledwie jedną domenę. Jeśli zamierzasz prowadzić tylko jedną stronę, to nie będzie to dla ciebie problemem. Fakty są jednak takie, że większość webmasterów po rozpoczęciu prowadzenia pierwszej strony decyduje się na założenie kolejnych. Najlepiej nie mieć takich ograniczeń, ale jeśli już firma je nakłada, to niech to będzie np. 5 domen.
  • Hosting pod WordPressa – na rynku znajdziesz hostingi, które są oferowane pod WordPressa, tzn. są pod niego zoptymalizowane. Jeśli zamierzasz korzystać z tego systemu CMS, to bierz pod uwagę właśnie takie hostingi. Najczęściej taka oferta będzie się wiązać m.in. z korzystaniem z szybkich dysków, autoinstalatorem tego systemu czy też z dostępem do konsoli WP-CLI.
  • Uptime – to procentowy wskaźnik nieprzerwanego działania serwera, którym bardzo często chwalą się firmy oferujące pakiety hostingowe. Zwracaj uwagę na takie oferty, gdzie będzie on wynosił więcej niż 99 proc. Dlaczego nie 100 proc.? Pamiętaj, że serwer ma swoje oprogramowanie i wymaga ono aktualizacji, ale firmy hostignowe przeprowadzają takie aktualizacje najczęściej w nocy, kiedy niewiele osób korzysta ze stron. Nie zapominajmy również o tym, że serwer to tylko urządzenie i również może wymagać np. wymiany części na takie o wyższych parametrach.
  • BOK – biuro obsługi klienta czy po prostu support to bardzo ważne elementy usługi hostingowej, a szczególnie z punktu widzenia początkującego webmastera. Przede wszystkim osoby, które udzielają odpowiedzi na pytania użytkowników, muszą mieć odpowiednią wiedzę, odpowiadać merytorycznie i dosyć szybko. Podczas okresu testowego powinieneś wysłać do BOK-u chociaż kilka wiadomości – sprawdź szybkość i jakość odpowiedzi. Czy rzeczywiście otrzymałeś oczekiwaną pomoc? Spróbuj również zadzwonić. Czy telefonicznie usłyszałeś, że jesteś 35. w kolejce, czy jednak od razu otrzymałeś pomoc ze strony administratorów?

Hosting dla bloga – to proste

Twój pierwszy blog nie będzie stawiać szczególnych wymagań hostingowi. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko powinieneś wybrać usługę, która ma odpowiednią jakość, dobre opinie i prawie na pewno nie będzie ci przeszkadzać w prowadzeniu twojego bloga.

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.