Dylemat młodego gracza: PlayStation czy Xbox?

Dylemat młodego gracza: PlayStation czy Xbox?
Spis treści:

Wybór konsoli do grania od lat dzieli miłośników gier. Jedni są wierni klasycznemu PlayStation, inni wolą modnego Xboxa. Na podstawie popularnych modeli PS4 oraz Xbox One wskazujemy na wady i zalety obu. Podpowiadamy, która konsola sprawdzi się lepiej… dla dziecka!

Czy konsola to dobry prezent?

Towarzyszy Ci dylemat, czy aby na pewno konsola do gier to dobry prezent dla młodego człowieka? Wszystko zależy od tego, jak będzie ją wykorzystywał. Nie wszystkie gry są krwawe i bezduszne – na konsolę wychodzi wiele tytułów edukacyjnych, zręcznościowych, bajkowych, a nawet przeznaczonych dla całej rodziny. Jeśli martwisz się o jakość spędzania wolnego czasu przez swoją pociechę, zaplanuj wspólne grane w gry, np. w sobotę. Wówczas poznasz konsolę „od podszewki”.

Kilka informacji na start:

  1. Każda nowoczesna konsola ma możliwość włączenia ograniczenia treści, czyli uruchomienia trybu dziecięcego/rodzicielskiego. Po wybraniu go będziesz pewien, że dziecko nie ma dostępu do treści niestosownych.
  2. Nie podpinaj pod konsolę karty kredytowej. Urządzenie ma dostęp do internetu (to ważne i przydatne, ponieważ w ten sposób sama się aktualizuje), więc maluch – świadomie lub nie – mógłby zakupić na Twoją kartę nowe gry.
  3. Nowe gry wybierajcie razem. Kieruj się upodobaniami podopiecznego, ale także wiekiem umieszczonym na opakowaniu. Kupując młodszemu dziecku grę z ogranicznikiem od 16 lat możesz narazić je na kontakt z nieprzeznaczonymi dla niego treściami.

Technologia

Pod względem technologicznym konsole PlayStation 4 oraz Xbox One są zbliżone, co także odbija się w ich podobnej cenie. Mają szybkie procesory i dobre karty graficzne – gry chodzą na nich szybko, a obrazy są plastyczne. Dzięki wbudowanych odtwarzaczach Blu-ray można grać na nich w nowoczesne gry i oglądać filmy w lepszej jakości. Duża pamięć pozwala na trzymanie wielu gier. Ulubione tytuły możesz też trzymać w wersjach cyfrowych w bibliotece danych (na Twoim koncie użytkownika).

Kontrolery – pady, ale nie tylko

Tu nieznacznie wygrywa PlayStation 4 – sprawdź, który model jest lepszy w artykule: PlayStation 4 Slim vs PlayStation 4 Pro – którą konsolę kupić?. Klasyczne pady są cieńsze i lżejsze – lepsze do rączek dziecka. Z kolei masywniejsze pady Xboxa spiszą się w dłoniach rodziców.

Poza padami do obu konsol wykorzystasz dodatkowe kontrolery ruchowe: PlayStation Move i Xbox One Kinect – porównaj ich ceny. Dzięki obu systemom – choć działają w odmienny sposób – Twoje dziecko będzie mogło grać w gry bez trzymania w rękach pada, a po prostu samodzielnie się poruszając.

Jakie gry na konsolę dla dzieci?

Różnice pomiędzy konsolami nie są wielkie. Być może do wybrania jednej z nich przekona Cię lista gier, które są wartościowe dla dzieci. Sprawdź, które tytuły wyszły na obie konsole, a które tylko na jedną. Weź po uwagę pozycje takie jak: Minecraft, LittleBigPlanet, Ratchet & Clank, części z kolekcji gier LEGO, Disney Fantasia: Music Evolved, Skylanders: Trap Team, Peggle, części z kolekcji gier FIFA, Monopoly Family Fun Pack, Unravel, Forza Motorsport, Just Dance, Zoo Tycoon, części z kolekcji gier Angry Birds.

Nie zapominaj, że pozostawienie dziecka sam na sam z konsolą – bez względu na markę – może zaowocować tym samym: wycofaniem się z życia, wyalienowaniem, uzależnieniem. To dobry prezent, jeśli podarowując go, wyznaczysz jasne zasady: ile godzin może przeznaczyć na grę, co musi wcześniej wykonać itd. Graj razem z nim, by okazać zainteresowanie jego pasjami.

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.