Technologie tworzenia aplikacji webowych - to warto wiedzieć

Technologie internetowe, najprościej rzecz ujmując, to metody, jakie stosuje się, tworząc interaktywne strony internetowe – takie, które współpracują z użytkownikiem. Wybór właściwego rozwiązania ma wpływ na sposób działania aplikacji webowej, zatem kluczowe w jej projektowaniu jest zastosowanie odpowiednich technologii – na każdym etapie realizacji projektu.

Nie wystarczy jedynie HTML, aby stworzyć nowoczesną, użytkową stronę internetową. Będą do tego potrzebne inne języki, np. Java czy PHP. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, przydatność czy funkcje, jakie ma pełnić dana platforma, programista ma do dyspozycji wiele technologii. Postaramy się przejrzyście przybliżyć najważniejsze z nich!

JAVA – uniwersalne i najpopularniejsze oprogramowanie, bez którego wiele serwisów i aplikacji internetowych nie będzie poprawnie działać

Nazwa Java musiała obić się o uszy każdemu, kto choć trochę korzysta z internetu. Wciąż najpopularniejszy, wyjątkowo uniwersalny język programowania (skompilowany kod bajtowy działa na większości systemów operacyjnych) jest jednoczenie bardzo bezpieczny. Nieocenione narzędzie do robienia najróżniejszych aplikacji webowych, dzięki wykorzystaniu zarówno elementów programowania współbieżnego, jak i zdarzeniowego, obiektowego czy strukturalnego. Programowanie w Javie korzysta z różnych języków, takich jak C i C++. Java umożliwia tworzenie wydajnych aplikacji przeznaczonych do obsługi sklepów internetowych, forów i wielu innych. Bez tej technologii strony byłyby mało użytecznie statyczne – to dzięki niej można chociażby rozmawiać na chacie.

PHP – skryptowy język programowania, którego głównymi cechami są prostota i wygoda

Uznawany za bardzo łatwy i wygodny, skryptowy język programowania PHP (Hypertext Preprocessor) posłużył do napisania mnóstwa dostępnych aplikacji internetowych. Niezwykle często wykorzystywany właśnie z uwagi na prostotę i liczne funkcje optymalizujące integrację z różnymi źródłami danych (serwery baz danych, serwisy WWW, pliki tekstowe, XML). W przeciwieństwie do języków typu C lub Perl, strony PHP nie potrzebują wielu poleceń, by wyprowadzić HTML. Mają bowiem HTML z osadzonym kodem. Oznacza to, że serwer przetwarza polecenia PHP (kod jest wykonywany na serwerze, generując kod HTML), gdy odwiedzający otwiera stronę, a następnie przesyła wyniki do przeglądarki odwiedzającego. PHP posługuje się wieloparadygmatowym programowaniem. Jest prosty, ale oferuje wiele zaawansowanych funkcji dla profesjonalnego programisty.

ASP (Active Server Pages) – aktywne strony serwera, technika Microsoft do tworzenia stron dynamicznych

ASP, stworzona przez Microsoft alternatywa dla skryptów Common Gateway Interface (do którego wrócimy w dalszej części artykułu) i Java Server Pages. Aktywne strony serwera, to techniki tworzenia dynamicznych stron internetowych (nazywanych właśnie aplikacjami). Wykorzystuje skrypty po stronie serwera do dynamicznego tworzenia stron internetowych na podstawie konkretnego żądania, czego wynikiem jest strona HTML wysyłana do klienta w celu wyświetlenia. ASP umożliwia pisanie w jednym z wielu języków skryptowych. Akceptuje zarówno C+, jak i VBScript, Jscript, Pythonm Ruby czy Delphi.

ASP.NET – następna po ASP, jeszcze lepiej rozwinięta struktura tworzenia dynamicznych stron www oparta na technologii Microsoft .NET Framework

Ceniona za stabilność i wydajność, działająca na podstawie Microsoft ASP, technologia ASP.NET również służy do tworzenia webowych aplikacji czy stron www. Obie technologie mają jednak inne implementacje. ASP.NET to skompilowany język opierający się na .NET, podczas gdy ASP jest językiem ściśle interpretowanym. Za pomocą technologii ASP.NET można również generować treści XML, HTML, WML.

OWAS (Oracle Web Application Server) – pierwsza platforma do przetwarzania sieciowego, będąca zintegrowanym, pojedynczym rozwiązaniem pakietowym

Opracowana przez Oracle technologia OWAS to pierwsza platforma służąca do przetwarzania sieciowego. Pojedyncze zintegrowane rozwiązanie pakietowe dlainfrastruktury oprogramowania pośredniego Oracle (w tym Oracle Containers dla J2EE, Oracle Web Cache, Oracle HTTP Server, Oracle Forms, Oracle Reports, Oracle Portal i Oracle Discoverer) dające szeroki dostęp do danych. Do generowania stron i aplikacji może tworzyć procedury w języku PL/SQL.

CGI (Common Gateway Interface interfejs) – definiujący komunikację pomiędzy serwerami stron WWW a programami

CGI jest interfejsem programistycznym aplikacji, czyli sposobem komunikacji między witrynami. Służy do kontaktu między urządzeniami niedającymi się połączyć bezpośrednio. Inaczej mówiąc, interfejs umożliwia korzystanie z już dostępnych funkcji innych aplikacji przez nową aplikację.

CGI pozwala łączyć się między serwerem WWW a programami pisanymi w dowolnym języku interpretowalnym, dostępnym na użytkowanym serwerze. Stosowanym najczęściej jest język Perl, ponadto można korzystać z kompilowanego języka C++ i innych.

NSAPI (Netscape Server API interfejs Netscape) – z funkcjami, których nie posiadają inne specyfikacje

Kolejny interfejs, tym razem od Netscape. Szybszy w działaniu i oferujący wiele więcej funkcji niż wspomniany poprzednio CGI. Aplikacja utworzona przy pomocy tego interfejsu dzieli zasoby z serwerem lub uruchamia je jako jego proces. Oczywiście ma to wpływ na szybkość i jakość jej działania. Dlatego mówiąc o NSAPI, podkreśla się nie tylko jego stabilność, ale i prędkość.

Powyższa lista, choć krótka, już wskazuje na to, jak szeroki jest wybór rozwiązań służących tworzeniu aplikacji internetowych. Szanse na to, by nowoczesny serwis internetowy nie korzystał z tych rozwiązań, są nikłe. Każda aplikacja internetowa wymaga przemyślanego, wieloetapowego projektu, a w związku z tym dopasowania optymalnej i bogatej w różnorodne funkcje metody tworzenia.

Konsultacja: Agencja Interaktywna <a title="Empressia: aplikacje webowe dla wymagających" href="https://www.empressia.pl/oferta/aplikacje-webowe?ref=inzoipolska.pl">Empressia: aplikacje webowe dla wymagających</a>
 

Attachments

  • xf_attachmentXvgLx8.webp
    xf_attachmentXvgLx8.webp
    70,7 KB · Wyś: 2

Komentarze: 0

Back
Do góry