Laptopy dla graczy - czy odstają wydajnością od PC?

Matti

Pogromca Ameb
Członek Załogi
Administrator
Każdy wielbiciel gier komputerowych tylko marzy o tym, by móc grać na sprzęcie najwyższej jakości, maksymalnie wydajnym i niezawodnym. Wielu decyduje się na laptopa zamiast na komputer PC, ale czy są one tak samo wydajne? Jaki sprzęt jest lepszy dla graczy?

Uniwersalny wybór

Zacznijmy od tego, że komputery stacjonarne mają duże możliwości w tym zakresie, są więc niejako uniwersalnym wyborem. Wielu traktuje je jako długofalową inwestycję sprzętową, bo taki komputer można rozbudowywać, modyfikować, by stworzyć prawdziwe silną, niezawodną maszynę do grania. Jesteśmy w stanie stworzyć dowolną konfigurację, a takie urządzenie z mocnymi podzespołami zapewnia prawdziwą gratkę dla fanów gier komputerowych.A jak na tym tle wypada, wydawałoby się, skromny laptop?

Laptop wcale w tej rywalizacji nie jest na straconej pozycji, bo w sprzedaży, na przykład w sklepie www.komputronik.pl znajdziemy wiele modeli o porównywalnej, wysokiej wydajności. Są na tyle wydajne, że można na nich “odpalić” najnowsze produkcje. Zresztą, laptop gamingowy ma coś, czego nie ma PC - niską wagę i mobilność. To sprzęt, który wszędzie ze sobą zabierzemy, a więc możemy na nim grać w każdym miejscu.

Żeby jednak laptop był rzeczywiście wydajny, zwróćmy uwagę, w jaką kartę graficzną jest wyposażony. Musi to być solidna karta dedykowana. Równie ważny jest procesor - im mocniejszy, tym lepiej! Jak widać, możliwości na pewno są, ale jednak nie jest tak różowo, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.

Czego brakuje laptopom gamingowym?

Prawda jest taka, że choć laptopy potrafią osiągać podobną wydajność, co komputery PC, to jednak jest to okupione pewnymi wadami. Przede wszystkim wiąże się to z ceną, bo z jednej strony kupimy solidnego laptopa, na którym zagramy w najnowsze produkcje, lecz będzie to zakup na pewno droższy niż komputera PC o podobnych możliwościach.

Innym minusem jest to, że laptopy gamingowe mają bardzo ograniczoną możliwość rozbudowy. Można co prawda do wielu modeli podpiąć zewnętrzny monitor czy dokupić więcej pamięci RAM, ale nie ma mowy o tworzeniu dowolnych konfiguracji sprzętowych, nie da się też wymienić poszczególnych podzespołów.

No i pamiętajmy też, że nawet najlepszy laptop do gier szybko traci na wartości, więc możemy być pewni, że za jakiś czas (dwa lata, a nawet rok) nie będziemy mogli zagrać na nim w najnowsze produkcje. W takiej sytuacji zostaną nam starsze gry, nowe zaś będą dla nas niedostępne.

Jeśli więc poszukujemy laptopa do gier to mamy dwie opcje. Kupujemy laptopa, który kosztuje bardzo dużo, a po jakimś czasie i tak będziemy musieli go zmienić, by zagrać w najświeższe produkcje, albo… Inwestujemy w porządny komputer PC, który można dowolnie modyfikować i który gwarantuje, że zagramy we wszystko, co nowe, co dopiero pojawiło się na rynku. Nawet jak nasz PC nie daje rady, to zawsze szybko i mniejszym kosztem jesteśmy w stanie go ulepszyć. Werdykt więc jest taki, że PC jest lepszy dla graczy, co nie znaczy, że laptopy gamingowe przegrywają na każdym polu. Docenią je na pewno osoby, które cenią sobie mobilność.

 
Ostatnia edycja:
Do góry