Atramentowa czy laserowa - jaką drukarkę wybrać?

Jeśli kupujemy drukarkę, zarówno do pracy, jak i do domu, jednym z kryteriów decyzyjnych, które stoi  przed nami, jest wybór pomiędzy drukarką atramentową i laserową. Każda z technologii ma swoje mocne i słabe strony. Oba typy dają nieco inny efekt, a użytkowanie sprawdza się przy spełnieniu różnych potrzeb związanych z drukowaniem. Które z urządzeń jest bardziej odpowiednie do użytku domowego?

 

Różnica między drukiem atramentowym a laserowym

Drukarki atramentowe wykorzystują płynny atrament rozpylany przez mikroskopijne dysze na papierze, a drukarki laserowe wykorzystują kasety z tonerem (wypełnionej drobnym proszkiem) i nagrzanego utrwalacza. W przypadku tych pierwszych pojemniki są obsługiwane przez dwie głowice. Pierwsza ma zamocowany pojemnik z czarnym tuszem, a druga jest podzielona na 3 mniejsze zbiorniczki z kolorami składowymi. Całość jest określana mianem przestrzeni CMYK, co oznacza farby  cyjan, magenta, żółtą (yellow) i czarną (black). Oznacza to, że przy gdy zabraknie nam koloru czarnego wymieniamy czarny toner, lecz gdy zabraknie żółtego, jesteśmy zmuszeni do wymiany całego kolorowego tonera. W przypadku drukarek laserowych są to osobne pojemniki, ale najczęściej budżetowe domowe drukarki obsługują jedynie czarne wydruki. Czas druku laserowego zazwyczaj jest dużo szybszy – przeciętnie 20 stron na minutę w porównaniu do 5-6 stron atramentowych. Inną kategorią rozróżniającą te urządzenia jest trwałość gotowych wydruków. Druk atramentowy na zwykłym papierze jest dużo bardziej wrażliwy na działanie wody. Nawet jedna kropla może spłukać stróżkę farby. Jeśli jednak cenimy sobie jakość, to druk atramentowy wygrywa, zwłaszcza przy stosowaniu odpowiedniego papieru fotograficznego.

 

Różnica w koszcie eksploatacji

Oczywistą sprawą jest to, że cena urządzenia jest zależna od półki, do której sięgamy. Drukarki atramentowe  do niedawna były zazwyczaj tańsze, jednak obecnie ceny obu typów urządzeń są do siebie bardzo podobne. Różnica może być pozorna i mniej zauważalna głównie ze względu na to, że drukarki atramentowe sprzedawane są ze skanerem jako urządzenia wielofunkcyjne (często spotykane HP lub Samsung), a drukarki laserowe pozostają samodzielnym produktem. W miarę korzystania z nowej drukarki należy jej dostarczać odpowiednie materiały eksploatacyjne, takie jak papier i atrament lub toner. Koszt wydruku dla drukarki atramentowej, po przeliczeniu ceny za stronę, wynosić może nawet dwukrotność kosztu druku laserowego. Zaciera się to w momencie, kiedy posiadamy większą drukarkę laserową mającą dodatkowe koszty bieżące, związane np. z dodatkowym wkładem utrwalacza lub wymianą części z zestawu konserwacyjnego.
 

Attachments

  • xf_attachment18SHzx.webp
    xf_attachment18SHzx.webp
    33,8 KB · Wyś: 2

Komentarze: 0

Back
Do góry