Jak być lepszym graczem w CS2?

Jak być lepszym graczem w CS2?
Spis treści:

Wielu mogłoby pomyśleć, że Counter-Strike lata świetności ma już za sobą. Nic bardziej mylnego. Gra nieprzerwanie bije swoje rekordy popularności, a z każdym dniem przybywa coraz to więcej nowych graczy. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z CS-em lub czują, że utknęli w miejscu w rankingu, mamy kilka porad, jak skuteczniej radzić sobie w rywalizacji z innymi.

Czułość myszy, rozdzielczość i inne ustawienia

Kwestia ustawień w grach FPS jest mocno indywidualna, ale jedno jest pewne, nie możesz jednym ruchem myszy zakręcić się kilkukrotnie dookoła siebie ani przemierzać całej podkładki, żeby poruszyć celownik o kilka centymetrów. Nie potrafisz znaleźć dla siebie złotego środka w ustawieniach swojego gryzonia? Polecamy na start zacząć od wartości 400 dpi na myszy oraz czułości celownika (sensitivity) na 2.0.

Kolejną radą w tym punkcie jest zmniejszenie jakości tekstur i detali. Jeżeli twój sprzęt ma problemy z uzyskaniem stabilnych fpsów, a dalej grasz na najwyższych ustawieniach, to pora to zmienić. Obniżenie jakości tekstur nie dość, że poprawi wydajność gry, to również poprawi widoczność. Mniej rozpraszających cząsteczek, mniej wystających elementów tekstur, co za tym idzie, masz większe szanse szybciej dostrzec swojego przeciwnika.

Dobranie rozdzielczości pozostaje w twoich rękach. Jeżeli wolisz szersze pole widzenia, warto postawić na rozdzielczość w skali 16:9. Jeśli natomiast chcesz, żeby twój cel był lepiej widoczny na ekranie, warto wypróbować rozdzielczości 4:3 z rozciągniętym obrazem i uzyskasz efekt poszerzonych postaci, ale stracisz na kącie widzenia.

Popraw swoją celność

Jak w każdej rywalizacji, tak i w grach, trening jest kluczem do sukcesu, ale jak w jaki sposób trenować, żeby polepszyć swoją celność? Jednym z lepszych sposobów na poprawę aim'a jest korzystanie z map z warsztatu Steam. Po wpisaniu w wyszukiwarkę warsztatu frazy 'aim_training' pojawi się masa map przygotowanych przez społeczność gry, na których znajdziesz narzędzia, które pomogą ci stać się lepszym strzelcem. Poza samym treningiem celności znajdziesz również tam mechaniki pomagające panować nad rozrzutem różnych broni i wiele innych przydatnych elementów. Nie musisz się zamykać tylko na mechaniki dostępne w grze, celność i refleks możesz ćwiczyć na wielu dostępnych w sieci stronach czy nawet innych grach.

Poznaj mapy

Rozpoczynając rozgrywkę w trybie premier, czeka cię starcie na jednej z siedmiu dostępnych w puli map. Jeżeli nie miałeś okazji zmierzyć się na którejś z nich lub przeciwnik znowu zaskakuje cię z miejscówki, o której nie miałeś pojęcia. Warto zbadać ewentualne pole walki w trybie deathmatch, indywidualnej sesji lub wyszukując poradniki w sieci.

Używaj granatów

Następnym ważnym elementem rozgrywki jest korzystanie z wszelkich dostępnych granatów. Im wyższy poziom, tym ważniejsze jest prawidłowe wykorzystywanie wszelkiego dostępnego w grze 'utility'. Oprócz sytuacyjnego wykorzystania tego elementu ekwipunku istnieje również wiele przygotowanych pozycji do rzucania perfekcyjnych granatów, pomagających zarówno w ofensywie, jak i defensywie.

Na wielu stronach internetowych znajdziesz ogromną bazę poradników, które pokażą ci, jak dokładnie przygotować idealne rzuty smoke'ów, flash'y czy mołotowów, począwszy od tych najprostszych do takich, które wymagają maksymalnej precyzji, żeby dotarły w docelowe miejsce.

Pilnuj ekonomii

Pilnowanie swojego portfela w trakcie rozgrywki nabrało jeszcze większego znaczenia niż kiedykolwiek, od czasu zmiany systemu na MR12 (12 rund na połowę). Odpowiednie zarządzenia środkami może być kluczowe do osiągnięcia wygranej. Przegrałeś rundę pistoletową, a w kolejnej wykorzystujesz wszystkie środki i wynik meczu pokazuje już 0:2? Oszczędzaj pieniądze na kolejną rundę, nie próbuj na siłę robić zakupów. Poczekaj i nawiąż kontakt z przeciwnikiem, kiedy będziesz mógł pozwolić sobie na zakup całego wyposażenia.

Rozgrzewaj się

Zanim wskoczysz na pole walki, poświęć chwilę na pobudzenie swoich mięśni przed starciem o punkty w rankingu. Skorzystaj z trybu deathmatch lub z przygotowanych map społeczności, gdzie będziesz mógł poćwiczyć strzelanie do botów na prywatnej sesji.

Komunikacja

Nigdy nie zapominaj o przewadze, jaką może zapewnić dobra komunikacja. Czasami może być trudno złapać wspólny język z resztą drużyny, jednak staraj się przekazywać informacje najlepiej, jak potrafisz, aby jeszcze bardziej zwiększyć szansę na wygraną. Dokładna ilość przeciwników na danej strefie, ich pozycja i wiele innych szczegółów jest w stanie odwrócić losy rundy i meczu, pamiętaj o tym.

Ucz się od najlepszych

Od kogo najlepiej się uczyć, jeśli nie od najlepszych? Obserwowanie profesjonalnych graczy, ich sposobu gry, poruszania się, zagrywek i innych aspektów rozgrywki pomoże ci pójść jeszcze dalej. Jeśli nie wiesz jak trafić na transmisje drużyn, wszystkie rozpiski, trwające mecze i odnośniki do transmisji odnajdziesz na niezawodnej w tym aspekcie stronie hltv.org.

Zachowaj spokój

Zachowanie członka twojej drużyny budzi w tobie frustrację, przegrywasz kolejny mecz z rzędu – w takim razie czas na przerwę. Czasami zdarzają się dni, że twoja dyspozycja nie jest na najwyższym poziomie, masz problem ze skupieniem, a każdy pojedynek z przeciwnikiem kończy się porażką. Warto w takim dniu odpuścić rywalizacje i wrócić ze zdwojoną siłą oraz determinacją w kolejnych dniach.

Qbik

Wasz drugi ulubiony redaktor portalu GamesBoard.pl