funko fusion

MMORPG Wolne przemyślenia o World of Wacraft

Matti

Administrator GamesBoard.pl
Członek Załogi
Administrator
Chciałbym poruszyć tutaj kwestię związaną z popularnością/jakością uniwersum World of Warcraft.
Przede wszystkim będzie to podsumowanie w liczbach i ocenienie czy WoW faktycznie ma szansę przetrwać pomimo obecnie panujących trendów (mowa tutaj o przewadze modelu płatności free to play zamiast abonamentu).
Trzeba zaznaczyć, że w przypadku World of Warcraft bardzo łatwo jest oceniać popularność gry, gdyż bazą do tego będzie po prostu liczba aktywnych subskrypcji. W tym momencie jest ich ponad 10 milionów.
Przed premierą dodatku ilość użytkowników drastycznie malała z 12 milionów do nieco ponad 9 milionów. Widać tutaj pewien postęp, dodatkowe statystyki będą z pewnością dostępne w ciągu najbliższych tygodni. Może się okazać, że:
a) ilość subskrypcji rośnie (np. do 11 mln)
b) gracze nie przedłużają abonamentu, czyli spada ilość subskrypcji
Jak dokładnie będzie? Ciężko stwierdzić zwłaszcza, że analitycy wróżyli rychły upadek WoWa po premierze, mamy tutaj niespodziankę i liczbę sprzedanych kopii w granicach 3 milionów. Warto wspomnieć, że mieliśmy niedawno również premierę Guild Wars 2 gdzie sprzedaż wynosiła ponad 2 miliony kopii.
Jeżeli Blizzard nie zapowie w nadchodzących miesiącach zmiany metod płatności może to mieć bardzo duże negatywne skutki dla całego WoW'a. Obecnie największe fenomeny w grach są oparte na modelach free to play (League of Legends), koledzy z branży przenoszą się na ten model (Aion, Lineage 2, SWTOR).
Moim zdaniem zmiana modelu płatności będzie strzałem w dziesiątkę, obawiam się jednak, że spółka Blizzard-Activision nie podejmie takich kroków do momentu znalezienia się na krawędzi ;)
 
WoW ma się świetnie. Nie ma, co szukać dziury w całym. MoP przez 85% graczy jest oceniany bardzo pozytywnie. Ja nie wiem, co ty tak się uwziąłeś na tego wowa :) Jak na moje to bilzz prędko nie przejdzie na free2play, bo się im to nie opłaca. Maja z tego kasę to nie zrezygnują. Prędzej wydadzą jakąś nową grę niż przejdą z wowem na free2play :)
 
Ja się nie uwziąłem na WoWa, bardzo lubię samą ideę tej gry jednak zaskakuje mnie obecna polityka rozwoju dla tego tytułu.
Pamiętasz jak było pół roku po Cataclysmie? Ludzie pouciekali od gry. Obawiam się, że tutaj będzie podobnie. Przecież Cataclysm zbierał świetnie oceny w niemal wszystkich portalach i magazynach.
 
Mi się tam Cata się podobała :) Rajdowałem, grałem arenki tylko pomiędzy nie było nic do roboty więc robiłem achi. A teraz w MoP jest pet battle czyli pokemony! ;d A to na pewno urozmaici rozgrywke, gdy czeka się na raid, bg, inste. :)

Z checia bym zagral sobie ale z kasa krucho :<
 
Regis łapiąc wątek kasy. Przecież liczba graczy mogłaby drastycznie wzrosnąć gdyby zmieniono model płatności. Fakt, że serwery blizza musiałyby wtedy przejść sporą renowację pod taką "chmarę" graczy ale ostatecznie wyszłoby to na zdrowie dla całego uniwersum.
Skoro Blizzard poważnie myśli nad udarmowieniem StarCraft'a 2 to czemu nie miałoby to dotyczyć też WoWa?
 
Być może i by wzrosło zainteresowanie grą. Nie mówie nie :) ale wow już jest darmowy jak byś nie wiedzial tylko ma bardzo duze ograniczenia :) Chodzi mi o tak zwany trial, ktory obecnie jest graj sobie do 20 lvl nie masz zadnego restryktu czasowego tylko nie mozesz tamtego i owego. nie bede wymienial bo to wszystko mozna znalezc na battle.net

A wracajac do kasy ja nie zaluje ani centa. bylo warto grac na globie przez rok :)
 
Generalnie Pandaria udała się dużo bardziej niż Cata. Od premiery minęło już trochę czasu a ludzie jeszcze nie narzekają i odkrywają nowy content także jstem dobrej myśli
 
Back
Do góry