funko fusion

Spełnione wymagania - niespełnione oczekiwania

N

Nettion

Gość
Witam wszystkich. Przede wszystkim pragnę wszystkich serdecznie powitać, jako iż jestem nowy na forum.

Mam pewien dziwny problem. Jestem właścicielem laptopa Acer Aspire 5742G . Posiada on dysk twardy 500GB (pozostało mi 200GB wolnego miejsca, jednak mam zamiar trochę "posprzątać" co da mi pewnie 300GB), karta graficzna Nvidia GT 540M 1GB, 4GB RAM, Intel Core i5, Windows 7 Home Premium.

Czasami spotykam się z pewnym "smaczkiem". W niektórych grach mimo spełniania wymagań nawet dwukrotnie, potrafi przycinać, utrzymywać się na niskich fps itd. Pewnie w normalnych warunkach uznał bym że "to laptop wiec z tymi grami to różnie". Jest tylko małe "ale" Przykładem może być gra "Skyrim". Gra działa wciąż tak samo bez względu na ustawienia (tzn. tak samo na niskich jak i wysokich). Mój sprzęt powinien tą grę unieść bez problemu. Ten film niech posłuży jako dowód: https://www.youtube.com/watch?v=By280yAw3jU Sprzęt osoby nagrywającej chyba identyczny do mojego...

Innym przykładem gry może być "I am alive" (tu sprawa jednak wygląda trochę inaczej). Również doszukałem się podobnego problemu na filmikach: https://www.youtube.com/watch?v=Kp-2ixD-EYI

Czy na podstawie tych 2 przykładów potraficie wystawić jakąś "diagnozę"? Dodam że staram się na bieżąco aktualizować wszystkie sterowniki (mam nadzieje że żadnych nie pomijam, oraz że posiadam wszystkie wymagane). Z góry dziękuje za pomoc, dobre chęci, oraz przepraszam jeśli ten temat znalazł się w złym dziale. Serdecznie pozdrawiam.


PS Jakby komuś to pomogło - temperatura procka w stresie 90 stopni C (bez podstawki chłodzącej)
 
Cześć.
Generalnie najczęściej takie problemy biorą się z dość słabej optymalizacji poszczególnych gier. Skyrim nie jest może najlepszym przykładem dobrze zoptymalizowanej gry ale mimo wszystko nie ma z nim większych problemów. Dobrym przyspieszeniem dla każdego kompa są dyski ssd ale wmontowanie do laptopa takiego może wiązać się ze sporym problemem/wydatkiem.
Przeczyść dysk, defragmentację zrób i postaraj się zainstalować programy typu ccleaner czy gamebooster. W zależności od tego jak bardzo dysk jest obciążony mogą pojawiać się takie niedogodności.
Jeśli chodzi o temperaturę procka to jest ona bardzo wysoka i warto byłoby zadbać o to chłodzenie. Jeśli nie był czyszczony żaden "wywietrznik" warto byłoby o tym pomyśleć.
 
Programów ccleaner, oraz gamebooster w wersji Pro używam już od jakiegoś czasu. Defragmentacje również przeprowadzam systematycznie. Wywietrzniki również odkurzam na bieżąco. Całkiem satysfakcjonujące chłodzenie zapewnia mi podłączenie laptopa do podstawki chłodzącej. Mimo to myślę nad wymienieniem wentylatorka (czy ktoś może polecić mi jakiś dobry model?) a w następnej kolejności wymiana dysku na wydajniejszy.

Co do problemu ze skyrimem to chyba go rozwiązałem (niestety nie miałem okazji przetestować jeszcze działania gry w różnych lokacjach więc nie jestem do końca pewny). Z pomocą przyszedł mi program Intel Turbo boost.

Więc jeśli mogę prosić forumowiczów - spróbujcie rozgryźć przyczynę nietypowego działania gry "I am alive".

Serdecznie dziękuje Matti za rady i pomoc.

Pozdrawiam
 
Profesjonalnej porady odnośnie wentylatorów czy dysku do laptopa nie mogę udzielić bo zwyczajnie nie znam dokładnie parametrów danych podzespołów. Upgrade laptopa to dość rzadkie zjawisko więc najlepiej byłoby się kontaktować z odpowiednim serwisem.
Jak gra I am alive spisuje się na najniższych detalach? Na uwadze trzeba mieć wyłączenie wszystkich dodatków typu wygładzanie krawędzi czy wspomaganie dwóch kart graficznych. Nie wiem dokładnie jakie opcje są w ustawieniach tego tytułu więc trochę w ciemno piszę ;).
 
W pierwszym pości podałem link do filmiku. Ujęty został w nim identyczny problem do mojego (2 link) Ustawienia dostępne w grze są raczej standardowe tzn. Rozdzielczość, wygładzenie, cienie i jakość tekstur.
 
Back
Do góry