funko fusion

RPG Roguelike - dyskusja ogólna

  • Thread starter Thread starter marcjac
  • Rozpoczęty Rozpoczęty
M

marcjac

Gość
Witam.
Piszę ten temat ponieważ chciałem się dowiedzieć o waszych przygodach z grami typu roguelike oraz tymi dużo czerpiącymi z tego "gatunku". Chciałem również poznać jakie gry tego typu wy polecacie.

Dla tych dla których sformułowanie roguelike nic nie mówi krótko opiszę czym ono jest i z czym to się je. Gry roguelike jak sama nazwa wskazuje to gry podobne do gry rogue. Rogue był grą z grafiką ASCII(czyli wszystko było zrobione ze znaków które można zapisać przy pomocy klawiatury) w której stworzoną przez siebie postacią zwiedziliśmy kolejne poziomy losowo generowanych lochów. Gra ta charakteryzowała się dużą losowością, permanentną śmiercią oraz wysokim poziomem trudności. Oczywiście dzisiejsze gry tego typu nazywane dziś potocznie rogalami nie są tak mało ambitne graficzne jak pierwowzór oraz w większości ich poziom trudności jest znacznie niższy. Niektórzy dzielą takie gry na dwie kategorie:
-Roguelike - wierniejsze oryginałowi
-RogueLITE - prostrze gry które często są połączeniem tego gatunku z innymi

Ja sam osobiście lubię od czasu do czasu trochę w takie gry pograć. Do moich ulubionych mogę zaliczyć między innymi:
-dungeon of dredmor
-Teleglich
-No scavenger (co prawda nie jest to typowa gra roguelike, jednak jest w niej dużo elementów z tego gatunku zaczerpniętych)
 
Back
Do góry