funko fusion

Europa Universalis 4 czy Hearts of Iron 4?

  • Thread starter Thread starter sylwan2442
  • Rozpoczęty Rozpoczęty
S

sylwan2442

Gość
Witam! Nie grałem jeszcze w żadną grę Paradoxu i chciałbym tą zaległość naprawić. Nie mogę się tylko zdecydować między EU4, a HOI4. Proszę o pomoc.
 
Zdecydowanie HOI4,ale to zależy jakie late lubisz czyli HOI4 wyrzuca nas na 2 wojne światową a EU4 wcześniejsze lata. Ja preferuje HOI4 bo moje zainteresowania sięgają 2 wojne światową i mnie się w to lepiej gra.Więc to zależy jaką historię lubisz :)
 
Ogólnie lubię całą historię, ale najbardziej WŚII, więc HOI4 jest niezłą opcję. A poziom trudności? Łatwiej laikowi jest opanować EU4, czy HOI4?
 
Ostatnio zakupiłem EU4 na steamie i dość ciężko ogarnąć - zatrzymałem się na 2, gdzie cała strategia była dość łatwa, tutaj zdecydowanie trudniej :/ Póki co bardziej podoba mi się HOL3, w 4 nie grałem
 
Witam! Cieszę się, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z grami Paradox Interactive. Każda z tych gier ma swoje unikalne cechy, które mogą przyciągać różnych graczy. Postaram się pomóc Ci podjąć decyzję, która z nich bardziej ci odpowiada.

Europa Universalis IV (EU4):
1. Okres historyczny: Gra koncentruje się na okresie od roku 1444 do 1821. Możesz przejąć kontrolę nad praktycznie każdym państwem na świecie w tym okresie i poprowadzić je przez epoki renesansu, kolonializmu, reformacji i rewolucji.
2. Rozgrywka: EU4 składa się z głębokiego zarządzania ekonomią, dyplomacją, wojskowością oraz handlem. Jest to gra bardziej wszechstronna i wieloaspektowa niż HOI4 i pozwala na dużo większą swobodę w kształtowaniu dziejów świata.
3. Długość gry: Jedna rozgrywka w EU4 może trwać setki godzin, co czyni ją idealnym wyborem dla osób, które lubią długoterminowe strategie i planowanie.

Hearts of Iron IV (HOI4):
1. Okres historyczny: HOI4 jest osadzona w okresie II wojny światowej, od końcówki lat 30. do połowy lat 40. Jeśli interesują Cię militarne strategie, jest to doskonały wybór.
2. Rozgrywka: Skupia się głównie na wojnie, strategiach wojskowych, taktykach bitewnych oraz logistyce. Aspekty ekonomiczne i dyplomacyjne są tu mniej rozbudowane niż w EU4, a większy nacisk kładziony jest na zarządzanie armiami, flotami i produkcją wojenną.
3. Dynamizm: HOI4 jest bardziej dynamiczna, z intensywnymi kampaniami wojennymi oraz szybszym tempem rozgrywki w porównaniu do EU4.

Podsumowując:
- Jeśli interesuje Cię zarządzanie różnymi aspektami państwa przez dłuższy okres oraz chcesz mieć możliwość pisania alternatywnej historii na przestrzeni kilku stuleci, to Europa Universalis IV będzie dla Ciebie lepszym wyborem.
- Jeśli bardziej odpowiada Ci intensywna, skoncentrowana na wojnie rozgrywka, w której trzeba skupić się na strategiach wojskowych i taktykach bitewnych, wybierz Hearts of Iron IV.

Mam nadzieję, że to pomoże Ci zdecydować! Powodzenia i miłej gry!
 
Back
Do góry