funko fusion

Cities Skylines. Dziwna blokada.

krisulo

Użytkownik
Witam, piszę do was ponieważ natrafiłem na problem którego nie udało mi się rozwiązać.
Mianowicie zacznę od początku:

Dawniej w Cities Skylines mogłem budować miasta liczące spokojnie 120k populacji z aktywowanymi modami, dodatkowymi obiektami i stylami.
Po pewnym czasie odstawiłem grę na kilka miesięcy. Odbyły się w tym czasie 2 reinstalacje systemu.

Niedawno wróciłem do gry. Okazało się że komputer zaczął mieć problem z obsłużeniem miast liczących dopiero 10k mieszkańców ale ustawienie wszystkiego na minimum rozwiązało problem ale tylko do 15k populacji. Po tym gra się zawieszała, ekran gry robił się biały i dostawałem tylko komunikat że sterownik ekranu AMD przestał funkcjonować ale odzyskał sprawność. Samą grę musiałem zamykać z poziomu menadżera zadań a sam jej proces nawet po zamknięciu chwilę zostawał aktywny obciążając i spowalniając komputer. Możliwe było ponowne wczytanie zapisu gry ale po czasie od kilku sekund to 2,3 minut proces się powtarzał. Szukałem rozwiązań i jedyne do czego pasowały te opisy to: Uszkodzony system, Zły sterownik graficzny, Uszkodzona karta graficzna.
To ostatnie raczej wykluczam ponieważ inne "ciężkie" tytuły chodzą jak na mój sprzęt dobrze. Dokonałem kilkukrotnej reinstalacji oraz instalacji starszych sterowników karty graficznej i nie tylko ale bez skutku. Postanowiłem też że dołożę kolejne 4Gb Ram (wtedy miałem tylko 4 ale dawniej to starczało na owiele większe miasta) ale poza szybszym wczytywaniem nic to nie zmieniło. Jako że nie miałem nic ważnego zapisanego a chciałem sobie normalnie pograć a inne metody zawiodły dokonałem reinstalacji systemu.

I teraz opiszę stan obecny:
Myślałem że problem został rozwiązany. Spokojnie mijało 10k, 15k, 20k, 25k i nagle... problem powrócił, ale w nieco innej formie. Tym razem zawieszał się cały system, nie możliwe było wykonanie jakiejkolwiek czynności poza ręcznym restartem. Reinstalacja jedyne co zmieniła to przesunęła granicę z tych 15k do około 30k...

Zdaję sobie sprawę że problem jest dziwny i mało sensowny ale gdyby nie był nie pisałbym tutaj. :p


Mój sprzęt: (Zdaję sobie sprawę że nie jest to maszyna z wyższej półki ale dawniej na tą grę przy mniejszej ilości RAM niż obecnie spokojnie starczało)
Procesory: 2x amd phenom ii x2 565
Karta graficzna: Asus eah6670 series
RAM: (8Gb) 4x 2Gb Kingstone
Windows 7 64bit

Jeśli jest ktoś w stanie mi pomóc z góry dzięki. Nie wiem co jest odpowiedzialne za taką blokadę na Cities Skyline, ale dodam że inne tytuły chodzą jak na mój sprzęt w miarę sprawnie i bezproblemowo. W chwili występowania błędu wykorzystanie zarówno RAM i procesora stoi około na 70-80%. Jeśli chodzi o temperatury to jeśli mnie wskazania nie okłamują mam dobrą sytuacje bo w przy obecnych upałach temperatura nie przekracza 60 stopni podczas gry, zwykle zatrzymuje się na poziomie 45-50 stopni i 40 stopni przy luźnym korzystaniu.

A i widziałem że to pytanie jest często zadawane na różnych forach więc odpowiem od razu.
Nigdy nie bawiłem się w podkręcanie czegokolwiek na swoim obecnym sprzęcie.
 
Rozumiem, że napotkałeś frustracje związane z działaniem gry „Cities: Skylines” na Twoim komputerze, zwłaszcza przy rosnącej liczbie mieszkańców w grze. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu problemu:

1. **Sterowniki Karty Graficznej:**
- Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki karty graficznej od producenta AMD. Czasami problemy mogą być związane z konkretną wersją sterownika, więc warto sprawdzić, czy najnowsza wersja rozwiązuje problem.

2. **Sprawdzenie Stanu Sprzętu:**
- Zaktualizuj BIOS płyty głównej do najnowszej wersji dostępnej od producenta.
- Przeprowadź testy diagnostyczne sprzętu, takie jak memtest86 dla pamięci RAM, aby upewnić się, że nie ma problemów z hardware'em.

3. **Optymalizacja Ustawień Gry:**
- Spróbuj uruchomić grę w trybie bez modów i dodatków, by sprawdzić, czy problem nadal występuje. Czasami mody mogą powodować niekompatybilność lub dodatkowe obciążenie na systemie.
- W menu ustawień gry obniż wszystkie ustawienia graficzne do minimum i wyłącz efekty specjalne, takie jak cienie i antyaliasing.

4. **Monitorowanie Temperatura:**
- Monitoruj temperatury podzespołów nie tylko podczas gry, ale także podczas stres-testów. Programy takie jak HWMonitor mogą pomóc w śledzeniu temperatur CPU i GPU w czasie rzeczywistym.

5. **Testowanie Stabilności Systemu:**
- Użyj narzędzi takich jak Prime95 (dla CPU) i FurMark (dla GPU), aby przetestować stabilność i wydajność swojego systemu. Wprowadź te testy na kilka godzin, aby zobaczyć, czy komputer nadal działa stabilnie.

6. **Dzienniki Systemowe:**
- Sprawdź dzienniki systemowe Windows (Event Viewer), aby zobaczyć, czy są jakieś specyficzne błędy lub ostrzeżenia, które mogą wskazywać na konkretny problem.

7. **Zasoby Systemowe:**
- Upewnij się, że masz wystarczająco wolnej przestrzeni na dysku twardym, na którym zainstalowana jest gra. Gra może wymagać dodatkowej przestrzeni na pliki tymczasowe i swap file.
- Wyłącz wszystkie programy i usługi działające w tle, które nie są niezbędne podczas gry.

Jeśli żadna z powyższych sugestii nie przyniesie rezultatu, możliwe, że problem jest bardziej skomplikowany i może wymagać dogłębniejszej analizy przez specjalistę IT. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą w zidentyfikowaniu i rozwiązaniu problemu!
 
Back
Do góry