Xbox i PS4 - podobieństwa i różnice

Xbox i PS4 - podobieństwa i różnice
Spis treści:

Planując kupno konsoli, będziemy mieli dylemat, czy lepiej wybrać Xboxa, czy PS4? Wydaje się, że to bardzo podobne urządzenia, a różnią się od siebie tak naprawdę wyglądem. Czy tak rzeczywiście jest?

Rozdzielczość – jak to wygląda w jednej i drugiej konsoli?

Oczywiście mówimy o rozdzielczości 4K i tylko ją bierzemy pod uwagę. Aby wyciągnąć wnioski, wystarczy sprawdzić specyfikację konsoli Xbox One: https://www.euro.com.pl/konsole-xbox-one.bhtml Zapewnia ona natywny 4K, dzięki któremu zyskujemy płynny obraz w 60 klatkach na sekundę. Może i wygląda to nieźle, ale niestety nie we wszystkich grach osiągniemy takie rezultaty, lecz jedynie w kilku. Nie ma co się jednak zamartwiać, bo w większości gier będziemy mogli zagrać w tej rozdzielczości. W przypadku PS4 też nie wygląda to różowo, bo owszem występuje jakość 4K, ale jedynie w wersji Pro.

A co z grami na wyłączność?

Dość często, gdy trwa wymiana zdań między zwolennikami Xboxa a PS4, pada argument o grach na wyłączność. Ci, co wolą PlayStation są zdania, że mają większą możliwość w tym zakresie, ale jak spojrzymy na to obiektywnie, to się okaże, że nie jest to do końca prawda. Faktycznie, Sony ma mnóstwo takich tytułów, ale Xbox na tym tle również wypada korzystnie. Przykładowo, możemy zagrać w serię Halo, Forzę Motorsport czy Quantum Break.

Kompatybilność wsteczna – co wiemy na jej temat?

Trzeba przyznać, że tu lepiej wypada Xbox, bo na tej konsoli możemy odtwarzać gry z poprzedniej generacji konsoli, a co najważniejsze – nie ponosimy przez to dodatkowych opłat. Możemy więc wydobyć zakurzone pudełko ze starymi grami i pograć w nie na nowej konsoli. Ten powrót do przeszłości to nierzadko doskonała rozrywka!

Co się lepiej trzyma w rękach, czyli o padach słów kilka

Zdania są tu podzielone, choć trzeba przyznać, że większość osób stawia na pady Xboxa, które są bardziej ergonomiczne, lepiej trzyma je się w ręce. Dzięki temu nawet, gdy gramy bardzo długo, przez kilka godzin dziennie, to nasze ręce i palce tak nie cierpią. Oczywiście, to jaki pad bardziej nam podpasuje, zależy od indywidualnego gustu, dlatego przed kupnem Xboxa bądź PS4 powinniśmy wziąć do ręki pada jednej i drugiej firmy, a później porównać odczucia.

Abonament – tu Xbox zdecydowanie lepiej wypada

Dzisiaj płatne subskrypcje już nikogo nie dziwią, także w segmencie gier są czymś oczywistym. W przypadku konsol jest tak, jak napisaliśmy powyżej – Xbox oferuje tu lepsze warunki i może być argumentem, który przeważy na korzyść tego urządzenia. Płacimy miesięczną opłatę, a dzięki temu zyskujemy dostęp do naprawdę fantastycznych, wartościowych gier. Zresztą, liczby są tu najlepszym dowodem – w Xbox Pass mamy dostęp do ponad 100 interesujących tytułów, które zostały wydane na nową, ale i poprzednią generację konsoli.

 

Co więc bardziej godne polecenia? Każdy musi sobie samemu odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Pewne jest jednak, że PS4, jak i Xbox mają swoje mocne strony, więc wybór, co kupić, jest naprawdę ciężki. Idealnie jak mamy więcej środków i możemy nabyć dwie konsole – w tej sytuacji wszelkie dylematy odchodzą w zapomnienie.

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.