VPN - konieczność czy niepotrzebny problem?
Coraz częściej spotykamy się z informacjami na temat wycieków danych, śledzenia naszego ruchu w sieci i ogólnie tematyce bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci. Czy faktycznie jest tak, że jesteśmy ciągle narażeni na śledzenie?
Zakładamy, że nikt z nas nie robi niczego złego w sieci. Przeglądanie stron z wiadomościami czy oglądanie memów to standard dla wielu z nas. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że każde nasze kliknięcie, czas przebywania na stronie, a nawet informacja z jakiej strony weszliśmy na konkretną informację są dostępne na zawołanie? Oczywiście dostęp do tych danych może mieć np. administrator strony na której się znaleźliśmy ale co gdy nasz ruch śledzi więcej podmiotów?
Tutaj z pomocą przychodzi nam VPN czyli z angielskiego Virtual Private Network. W skrócie jest to rodzaj tunelu który w ramach prywatnych sieci pozwala nam przeglądać sieć np. ukrywając nasze IP przed administratorem strony na którą weszliśmy. Często darmowe VPN można używać do omijania pewnych ograniczeń regionalnych które nieco sztucznie są nakładane na niektóre usługi. Przykładem takich blokad mogą być niektóre gry multiplayer jak np. zawartość dotycząca Red Dead Redemption 2 Online.
Wiele VPN’ów to bardzo proste w obsłudze programy lub nawet wtyczki do naszej przeglądarki. Dzięki nim jednym kliknięciem jesteśmy w stanie “przenieść się” na drugi koniec świata. Wybierając prywatne sieci bardzo często nie musimy ograniczać się do jednego kraju. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie najbliższych sąsiadujących państw, aby nie odczuwać problemów z połączeniem. Należy pamiętać, że im dalej położone jest państwo przez które tunelujemy nasze połączenie tym możemy odczuć większe opóźnienia podczas wczytywania stron czy usług wirtualnych. Coraz częściej zdarza się, że sąsiednie państwo nie ma restrykcji dotyczących np. udziału w beta testach gier. Wielu graczy nie może się doczekać premiery gry i używa VPN, aby wziąć udział w beta testach skierowanych dla mieszkańców np. innych krajów czy nawet kontynentów.
Czy warto używać darmowych rozwiązań VPN?
Darmowe nie zawsze oznacza dobre, ale także premium nie zawsze się opłaca. Warto poświęcić dłuższą chwilę i przetestować różne rozwiązania firm oferujących darmowe VPN.
Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z dbaniem o swoją anonimowość, darmowe rozwiązania w zupełności powinny wystarczyć. Często ograniczenia dotyczą np. transferu GB jaki mamy do dyspozycji, ograniczeń czasowych lub ograniczeń liczby lokalizacji przez które możemy tunelować nasze połączenie. Jeśli nie jesteśmy bardzo wymagającym i zaawansowanym użytkownikiem to wskazane wcześniej ograniczenia nie powinny być problematyczne.
Należy przede wszystkim pamiętać, że darmowe VPN to nie złoty środek na pozostanie anonimowym w sieci. Nasze dane to nie tylko przeglądane strony, ale także loginy, hasła czy adresy email. Musimy nauczyć się pewnej dbałości o to gdzie i co publikujemy.