Czym różni się serwer od hostingu?
Przygotowanie strony internetowej lub aplikacji sieciowej to dopiero pierwszy krok. Kolejny to udostępnienie odbiorcom efektów naszej pracy. Aby to zrobić, konieczny jest serwer. Najłatwiej skorzystać z niego dzięki usłudze hostingu. Czym dokładnie różni się serwer od hostingu?
Uruchomienie usługi internetowej lub biznesu online wymaga użycia odpowiednich technologii. Wiele z nich ma w swojej ofercie dobry dostawca usług internetowych (np. Domeny.pl). Podstawą jest jednak w takim przypadku zawsze dobry serwer i dobry hosting. Oczywiście ich parametry muszą zostać ściśle dobrane do potrzeb użytkowników. Przede wszystkim serwer musi być jednak niezawodny, jeśli chcemy uniknąć przestojów w funkcjonowaniu naszej strony www lub usługi internetowej. Posługujemy się tutaj często dwoma pojęciami: serwer i hosting. Nie wolno ich utożsamiać, zatem warto wyjaśnić, czym tak naprawdę się różnią między sobą.
Dowiedz się więcej odwiedzając stronę domeny.pl
Serwer a hosting
Aby dobrze pokazać różnicę między serwerem a hostingiem, trzeba wyjaśnić, do czego odnoszą się te dwa określenia. Zacznijmy od tego pierwszego. Serwer to oprogramowanie, ale przede wszystkim urządzenie stale podpięte do internetu, dzięki któremu mogą działać strony www, poczta e-mail, usługi i aplikacje internetowe itd. Serwerem może być teoretycznie nawet zwykły komputer, ale najczęściej to specjalne, duże maszyny, których właścicielami są firmy specjalizujące się w dostarczaniu usług serwerowych i internetowych. Takie serwery przechowywane są w specjalnych budynkach zwanych Data Center. Jak się ma do tego hosting? Otóż hosting to usługa, która pozwala udostępnić klientom miejsce na serwerze. Dzięki hostingowi uzyskuje się dostęp do serwera.
Hosting to dużo więcej niż miejsce na serwerze!
Warto jednak wiedzieć, że hosting to dużo więcej niż tylko miejsce na serwerze. Dlaczego? Z prostej przyczyny – usługodawcy często oferują wraz z hostingiem dodatkowe profity. Przykładem jest wspomniana wcześniej firma Domeny.pl., która zapewnia różne promocje na hosting, można wykupić go również w pakiecie z domeną, certyfikatem SSL, rozszerzonym backupem itd. Dlatego o hostingu często można mówić w kontekście pakietów usług. Mało tego, dostawcy zwykle oferują wiele różnych planów hostingu, dzięki temu można dostosować usługę ściśle do potrzeb danego projektu i do ilości użytkowników.
Serwer a hosting? Tak postawione pytanie, które zadaje sobie wiele osób, sugeruje, że to może być alternatywa. Tymczasem tak naprawdę te dwa terminy uzupełniają się. Warto jednak pamiętać, że o ile serwer bez hostingu jest możliwy, o tyle trudno mówić o hostingu bez serwera.