Czym jest test szybkości internetu?

Czym jest test szybkości internetu?
Spis treści:

Jeśli pliki nie chcą się ściągać, jeśli strony wyświetlają się coraz wolniej, warto zastanowić się czy nie powinniśmy przypadkiem zrobić testu szybkości internetu. Zdaniem bardzo wielu osób, dla których internet nie ma żadnych tajemnic, raz na jakiś czas test szybkości internetu powinien wykonać każdy z nas. Narzędzi do sprawdzenia szybkości naszego łącza internetowego mamy przynajmniej kilka. Są one dostępne na wielu stronach internetowych, wiele z nich udostępnia test szybkości internetu za darmo. W szybkości naszego łącza mogą występować pewne wahania, których bez testu nie uda nam się zauważyć. Warto więc na taki test się zdecydować, aby to sprawdzić i ewentualnie problem z prędkością łącza usunąć.

 

Certyfikowany test szybkości internetu

Jak już wspomnieliśmy, narzędzi pozwalających wykonać test szybkości internetu jest całkiem sporo. Korzystało z nich całkiem sporo osób, które były niezadowolone z szybkości swojego internetu czy też przypuszczały, że prędkość łącza odbiega od tej, którą deklarował operator w chwili podpisywania umowy. Ale nawet w przypadku, gdy rzeczywiście prędkość łącza była niższa od tej deklarowanej, internauci nie mieli możliwości składania reklamacji; to znaczy reklamację mogli złożyć, ale rzadko operatorzy rozpatrywali ją pozytywnie. Sytuacja uległa zmianie 1 grudnia 2018 roku. Od tego dnia internauci, którzy chcą wykonać test szybkości internetu mogą to zrobić korzystając z testu szybkości łącza internetowego, który otrzymał certyfikat od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu na podstawie wyników uzyskanych w teście wszyscy użytkownicy, których łącze działa wolniej niż deklaracja operatora, mogą składać reklamacje.

Jakie elementy sprawdza nowy test?

Test, któremu Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznał certyfikat może sprawdzić między innymi:
◦ rodzaj karty sieciowej;
◦ obciążenie procesora;
◦ liczbę urządzeń, które są podłączone do domowej sieci użytkownika.
Skorzystanie z tego testu dla wielu użytkowników może okazać się zadaniem trudnym. Do pobrania programu do wykonania testu koniecznie trzeba założyć konto na portalu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na wykonanie testów trzeba też zarezerwować też sporo czasu. W sumie do wykonania jest 12 pomiarów, po wykonaniu jednego koniecznie trzeba zrobić pół godziny przerwy – łatwo więc policzyć, że z wykonaniem testu trochę się nam zejdzie. Aby móc składać reklamację u operatora należy pamiętać o tym, aby wykonywać pomiary zgodnie z określonymi warunkami. Za najbardziej wiarygodne zostaną uznane tylko wyniki testów, które były prowadzone za pomocą komputera połączonego z internetem połączeniem kablowym.

Zaletą certyfikowanego testu prędkości internetu jest między innymi to, iż jest on udostępniany za darmo. Test, który powstał na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej to odpowiedź na sugestie ze strony urzędników UE, aby w każdym państwie członkowskim zostało stworzone narzędzie do walki z nieuczciwymi dostawcami internetu. W ten sposób powstało narzędzie Pro Speed Test.

Więcej o testach szybkości łącza panwybierak.pl

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.