Czy da się obsługiwać Xboxa za pomocą telefonu?

Spis treści:

Wszystko zależy od posiadanego modelu. W zeszłym roku wycofano taką możliwość dla starszego Xbox 360, choć niektóre funkcje nadal da się uruchomić z poziomu smartfona. Nowsze konsole za pomocą specjalnej aplikacji nadal można obsługiwać telefonem lub tabletem.

Decyzja o wycofaniu Xbox 360

Aplikacja Xbox 360 SmartGlass umożliwiała korzystanie z telefonu jako z kontrolera do gry. Od zeszłego roku jednak wycofano tą funkcję. Zamiast tego Microsoft namawia do instalacji nowocześniejszej aplikacji Xbox. Daje ona możliwość łączenia się z konsolą, by w łatwiejszy sposób kontaktować się ze znajomymi czy społecznością gry. W niektórych tytułach można też wykorzystać telefon jako drugi ekran, zyskując dodatkowe rozszerzenie wirtualnego świata.

Wycofanie Xbox 360 SmartGlass to ruch równoległy z zaprzestaniem produkcji samej konsoli. W sklepach wciąż można jeszcze dostać gry na Xbox 360 i akcesoria konsolowe. Microsoft daje też wsparcie techniczne użytkownikom. Pełnię funkcjonalności oferuje jednak już tylko na nowszym Xboxie One. To tę konsolę nadal da się w pełni obsługiwać smartfonem.

Jak skonfigurować aplikację?

Choć Xbox 360 SmartGlass już nie działa, wciąż można ściągnąć Xbox One SmartGlass. Aby móc w pełni korzystać z aplikacji trzeba zacząć od utworzenia profilu Xbox. Następnie aplikację należy ściągnąć na swój telefon i tablet. Warto pilnować, by urządzenia się zdalnie połączyły. Będzie to możliwe, jeśli oba będą w jednej sieci internetowej. Powinny być też zalogowane na koncie Xbox. Aby tego dokonać, na telefonie najpierw trzeba będzie zalogować się na konto Microsoft skojarzone z kontem Xboxa – i na tym samym koncie gracz powinien być zalogowany na konsoli.

Producent podaje, że najlepiej łączyć się za pomocą wi-fi, bo sieci komórkowe mają zbyt słaby sygnał, by poradzić sobie z dwoma urządzeniami i jeszcze obsłużyć zaawansowaną grę. Poza tym wiązałoby się to prawdopodobnie ze znacznym obciążeniem baterii telefonu, przez co aparat wyłączyłby się po chwili lub musiałby być stale podpięty do ładowania.

Funkcje Xbox One Smartglass

Jeśli nie jest możliwe pobranie aplikacji Xbox One Smartglass, można mieć dostęp do większości funkcji poprzez nowszą aplikację Xbox. Użytkownicy szczególnie chwalą możliwość pisania na ekranie telewizora za pośrednictwem telefonu. Akurat jeśli chodzi o pisanie, tradycyjne kontrolery są bardzo toporne, bo zostały stworzone głównie z myślą o graniu. Telefon ułatwia więc komunikację w ramach gier i społeczności Xbox.

Ciekawą funkcją jest też kontrolowanie gry za pomocą ekranu telefonu, choć działa ono nie ze wszystkimi tytułami z uwagi na ograniczoną ilość klawiszy. Wystarczy to również do oglądania seriali czy obsługiwania Youtube na konsoli. To bardzo wygodne, jeśli kontrolery się zgubiły. Poza tym, gdy zapraszasz gości, będą oni mogli szybko skonfigurować swoje telefony i dołączyć do gry. To wygodniejsze niż kupowanie kilku droższych kontrolerów z myślą o wspólnej grze. Pozwala to też uniknąć żmudnej konfiguracji i podłączania dodatkowych padów do gry.

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.