Co powinieneś wiedzieć o obstawianiu meczy CS:GO?

Co powinieneś wiedzieć o obstawianiu meczy CS:GO?
Spis treści:

E-sport cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Chodzi o rozgrywki w grach komputerowych, które są oglądane na żywo przez tysiące, jeśli nie miliony widzów na całym świecie. Organizowane są już turnieje międzynarodowe, takie jak ESL One w Kolonii, z wysoką pulą nagród dla uczestników. Jednak na e-sporcie mogą zarabiać także i ci, którzy nie są wytrawnymi graczami, ale jedynie widzami. Wystarczy dobrze obstawiać mecze e-sportu. Gdzie to zrobić? Co powinien wiedzieć gracz, który chciałby obstawiać tak popularne rozgrywki jak mecze CS:GO?

Czym jest CS:GO?

Na początek należy wspomnieć, czym właściwie jest CS:GO? Dla laików już podajemy wyjaśnienie – to skrót od nazwy jednej z najbardziej lubianych gier online typu FPS – Counter-Strike: Global Offensive. Wirtualna rywalizacja jest bardzo wciągająca, o czym bez wątpienia świadczy ogromna liczba aktywnych graczy CS:GO na globalnych serwerach. Nie brakuje chętnych do obstawiania meczów pomiędzy profesjonalnymi graczami w Counter Strike`a.

Gdzie legalnie obstawiać mecze?

W sieci nie brakuje bukmacherów, którzy oferują możliwość obstawiania meczów e-sportowych, w tym rozgrywek CS:GO. Problem w tym, że nie wszystkie działaja legalnie. Na polskim rynku w 2018 roku działalność prowadzi 9 legalnych bukmacherów. Oznacza to, że firmy te uzyskały ważną licencję od Ministerstwa Finansów na legalne prowadzenie zakładów bukmacherskich na terenie Polski. Każdy z nich może przyjmować zakłady wzajemne przez internet i śmiało można powiedzieć, że firmy te są legalnymi bukmacherami.

Każdorazowo zgodę na działalność bukmacherską i przyjmowanie zakładów bukmacherskich online lub stacjonarnie wydaje Minister Finansów, zgodnie z artykułem 6 ust. 3 ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009 roku, która była nowelizowana w 2017 roku.

Legalnie działający bukmacher ma obowiązek odprowadzenia 12 proc. podatku od zawartego zakładu, a najczęściej ten podatek pokrywa gracz przy zawieraniu zakładów. Działalność bukmachera będzie legalna, jeśli pobierać będzie on od każdego zawartego zakładu podatek, a oprócz tego przy wygranych powyżej 2200 zł opłaci dodatkowe 10 proc. podatku od wygranej. Więcej o ustawie hazardowej i zasadach legalizacji działalności firm prowadzących zakłady bukmacherskie znajdziecie w konkretnych przepisach wspominanego aktu prawnego.

Odpowiednie organy w Polsce zajmują się blokowaniem stron nielegalnych bukmacherów, uniemożliwiając polskim graczom granie na takich stronach. To do dostawców usług internetowych należy branie odpowiedzialności za nakładanie takich blokad i bieżące aktualizowanie listy nielegalnych bukmacherów na stronie Ministerstwa Finansów. Każda taka domena dodana do rejestru MF powinna być zablokowana przez operatora w ciągu 48 godzin. Przy próbie wejścia na stronę jednego z takich nielegalnych bukmacherów użytkownik widzi komunikat ze stosownym ostrzeżeniem.

Konsekwencje obstawiania u nielegalnych bukmacherów

Trzeba mieć świadomość, że obstawianie zakładów bukmacherskich, także w zakresie e-sportu i gry CS:GO  to przestępstwo. Zgodnie z art. 107 § 2-3 Kodeksu karnego skarbowego, kto gra u bukmachera zagranicznego, przebywając na terenie Polski, popełnia przestępstwo skarbowe.  Podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

W poprzedniej wersji ustawy widniała kara w wysokości 720 stawek dziennych, jednak i tak kara finansowa w takim przypadku może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od wysokości dochodów wykazywanych przez gracza.

Część graczy może nie mieć świadomości, że przy rejestracji na stronach zagranicznych bukmacherów, łamie polskie prawo z tytułu ustawy hazardowej z 2017 roku. Niestety, nieznajomość prawa szkodzi i nie zwalnia z obowiązku przestrzegania go przez każdego obywatela.

Gdzie legalnie obstawiać mecze CS:GO?

Nie ma problemu, aby obstawiać mecze w Counter Strike u polskich, legalnie działających bukmacherów.  Lista legalnych stron do obstawiania meczy CS:GO pomoże graczom w dokonaniu trafnego wyboru. Później wystarczy jedynie założyć konto u legalnego bukmachera i wybrać najlepszą ofertę na zakłady CS:GO. Wielu bukmacherów oferuje wysokie kursy i świetne bonusy z tytułu zawierania zakładów na mecze e-sportowe.

Zakłady na mecze CS:GO można zawierać na takich stronach legalnych bukmacherów jak m.in. eFortuna.pl, eToto.pl, iForbet.pl czy Totolotek.pl. Zdecydowana większość bukmacherów stwarza możliwości zawierania zakładów związanych z e-sportem. Trzeba odróżnić je od propozycji zakładów na sporty wirtualne. E-sport dotyczy obstawiania rozstrzygnięć turniejów w gry komputerowe, jak np. CS:GO, zaś sporty wirtualne nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i wszystko, od początku do końca pozostaje wirtualne.

Obstawianie zakładów na mecze CS:GO w praktyce nie różni się niczym od obstawiania tradycyjnych meczy u bukmacherów. Wystarczy wybrać swojego faworyta – prawdopodobnego zwycięzcę, określić stawkę i wykupić kupon. Później wystarczy czekać na zakończenie rozgrywek, licząc na to, że dobrze obstawiliśmy wynik meczu CS:GO.

 

Matti

Fan gier komputerowych od lat 90'. Stary dziad Internetu.